SFO ble på mange måter etablert fordi seksåringene ankom skolegården. Et sted å være, men også å lære. Derfor er du som SFO-ansatt så viktig!

Sett utenfra kan det lett bli slik at SFO oppfattes som en måte å slå i hjel litt tid på, mens vi venter på at foreldre skal vende snuten hjem fra arbeid og bli tilgjengelig for barna sine. Det er selvsagt helt feil, og samtidig en liten trussel mot barns liv.

Drar vi den tanken langt ut kan den nemlig få konsekvenser for måten du jobber på. Da kan det bli slik at – uten at det sies – det å være barn er en tilstand der vi venter på at barnet skal «bli stor», bli voksen. At alt liksom skal falle på plass mens barnet lærer stadig nye detaljer om det å være et helt menneske.

Det er jo helt åpenbart at 4.klassingen behersker arenaen «skole» mye bedre enn 1. klassingen. Og at 4. klassingen både vet og kan mye mer.

Det er her jeg vil ha deg med på en liten tanketur.Jo, din arbeidsplass skal være et være- og lærested for alle barn. Hvor læring står i høysetet og du bidrar til at barn utvikler ferdigheter og opplever mestring. Samtidig er det mer enn som så: Barnet – som for eksempel er seks år gammel – er også, akkurat som deg, inne i livet sitt på en fullverdig måte. Med det mener jeg at barnet lever 365 dager som seksåring, og at det er temmelig unikt.

Tenk at du får lov til å dele omtrent 250 dager med denne seksåringen.

Ivar Haug
Nettverket! for SFO

 

Det å være seks år er helt fantastisk. En seksåring tenker på en måte, handler på ett vis, og lever som et helt unikt menneske. Med egen ballast, interesser, innsikt, og følelser. Uansett regjering. Til deg som møter disse seksåringene hver dag; er det ikke fantastisk?

Tenk at du får lov til å dele omtrent 250 dager med denne seksåringen. Med alle bortover-, bakover- og oppturer. Med små og store hendelser. Med sorg og glede. Med masse læring og utvikling. Hvert eneste barn bærer med seg et fyrverkeri av personlighet – noen lett synlige, andre mer diskré.

Hva er din rolle oppi dette? Jeg vet ikke svaret på dette store spørsmålet. Men jeg tenker at siden det er helt enestående å være seks år, og selvsagt sju, åtte og ni år – blir en viktig nøkkel til din rolle som voksen nysgjerrighet. Det handler om å vise interesse for nettopp dette barnet.

Kanskje er svaret rett og slett: Voksenrollen i SFO/AKS handler om å respektere at barn er komplette, helt unike mennesker som vi møter og støtter aller best ved å vise interesse gjennom nysgjerrighet. «Hvem er du lille venn? Jeg er glad du er her, jeg setter pris på deg, jeg ser at du lever et liv rundt meg».

Jeg er glad jeg har en av de viktigste og beste jobbene på kloden

Storbasen gir roligere barn

Merkelig det der. Barn blir mindre urolige og mer konsentrert når det trengs. Helsa blir bedre. Humøret blir bedre. Og voksne får det bedre på jobben. Derfor går vi for storbasen.

Les mer >>

Barn har rett til noen å leke med!

Barnehageforum har intervjuet Berit Bae om barns medvirkning og blant annet kommet frem til at barn har rett til å ha noen å leke med! Intervjuet er et godt utgangspunkt for diskusjoner om barns medvirkning i barnehage og SFO.

Les mer >>

Eg kan gje deg (Verdas beste SFO)

Etter å ha vore på besøk i ein barnehage nokre gonger, der ein av barne- og ungdomsarbeidarane hadde laga fleire songar og musikkfilmar, fekk eg ein idé om å gjere det same.

Les mer >>

Hva møter 6-åringen?

Endelig SFO-folket! Endelig skjer det. Dette er jo rene ketchup-effekten. Først tar regjeringen initiativ til og setter i gang en nasjonal evaluering av SFO. Deretter fremmer Kr F og Sp et forslag om å evaluere 6-årsreformen! Strålende! Så da skal spørsmålet over alle spørsmål endelig besvares; Hva møter 6-åringen?

Les mer >>

Ja, til et lekende liv

Hvor synes du det var spennende å leke som barn? Kanskje var det i fjæra, i skogen eller under trappa? Kanskje var det i hagen, under treet eller oppi treet? Barn er skapt for bevegelse og er opptatt av å utfordre verden rundt seg.

Les mer >>

Hvordan inspirere til rollelek?

God rollelek kommer ikke av seg selv. Barn trenger inspirasjon, materialer og lekekloke voksne.

Les mer >>

Nå skal DU som barneveileder skinne

Den nye SFO-hverdagen vil forsterke behovet for barneveiledere. Som leder blir hovedoppgaven å få inntil 15 barn til å oppleve, leke og trives sammen.

Les mer >>

Barn som ikke leker

Barn som ikke leker er voksnes ansvar. Hvorfor har en del barn vansker med å komme med i leken? Hvorfor tar noen barn aldri initiativ til lek med andre? Den svenske organisasjonen Lekfrämjandet har i tre år jobbet med et prosjekt kalt BASIL – Barn som inte leker.

Les mer >>

Hokus pokus fritidsfokus

Vi ønsker å fortelle ”verden der ute” hvorfor vi mener barn bør få beholde sine avmålte timer og sitt liv i en fritidspedagogisk ånd – uanhengig av om det er i SFO eller en fremtidig heldagsskole.

Les mer >>