I tråd med rammeplanen for SFO skal måltidene gi barna mulighet til å utvikle matglede, oppleve fellesskap og etablere gode helsevaner. Hvordan kan vi som voksne bidra til å skape disse rammene og sikre at måltidene blir et høydepunkt i barnas dag? Dette er tema på "Den store SFO-dagen 2025".

På sfonett vil vi i ukene framover dele tips og inspirasjon til hvordan dagen kan feires. Bruk tid allerede nå til å planlegge hvordan deres SFO skal markere dagen. Tenk stort og inkluder foreldre, nærmiljøet, lokalavisen og kanskje til og med ordføreren – akkurat som mange gjorde med stor suksess i fjor.

Livesending - faglig inspirasjon

I tillegg til lokale aktiviteter blir det også i år en livesending fra kl. 17.00 til 18.30. Dette er en gyllen anledning til å samle personalet til en felles middag etter arbeidsdagen, og så nyte 1,5 time med faglig påfyll og inspirasjon. Sendingen byr på temaer som barns medvirkning i mat og måltidsglede, og viser høydepunkter fra markeringer rundt om i landet. Blant annet har Matjungelen vært med oss til Isfjorden SFO for å gi et unikt innblikk i deres arbeid.

Husk at sendingen er gratis, og som medlem får dere tilgang til opptak slik at dere kan se alt når det passer best for dere.

Så grip denne muligheten til å feire alt det gode arbeidet som gjøres i SFO innen mat og måltidsglede i barnas hverdag. Sammen kan vi gjøre Den store SFO-dagen til noe både barn, foreldre og ansatte lenge vil minnes

Ta kontakt med oss om din SFO har planlagt noe spennende denne dagen. Blant de som kontakter oss plukker vi ut noen som vi tar med i direktesendingen. 

Eksempler på god praksis

Måltidene gir rom for å skape trygghet, bygge relasjoner og lære barna om mat og helse på en inspirerende og inkluderende måte. Enten det er medbrakt matpakke eller måltider tilberedt i SFO, skal barna få tilstrekkelig tid og ro til å spise og oppleve mat som en kilde til glede. Når vi serverer mat, er det viktig å følge Helsedirektoratets kostråd og nasjonale føringer, samtidig som vi vektlegger bærekraftige valg som inspirerer barna til gode matvaner.

Å spise sammen er en gyllen anledning til å styrke fellesskapet og gi barna en følelse av tilhørighet. Det er også en arena for gode samtaler, deltakelse og læring, der barna får utforske ulike smaker og tradisjoner. Gjennom å aktivt delta i måltidene kan vi som voksne være tydelige rollemodeller som viser verdien av både sunn mat og gode relasjoner rundt bordet.

Vi ønsker at SFO skal være et sted der barna ikke bare spiser seg mette, men også opplever gleden ved å spise sammen. Sammen kan vi skape en kultur for matglede og fellesskap, hvor måltidene blir et pedagogisk høydepunkt og en arena for mestring og trivsel.

10 inspirerende eksempler på mat og måltidsglede i SFO

Gjennom 29 år med Nettverket! for SFO har vi sett mange gode eksempler på hvordan mat og måltidsglede kan skape fellesskap, mestring og kreativitet. Her er 10 eksempler på praksis som kan inspirere:

  1. Tre-retters middag til foreldrene
    Da 3. klasse ved Workinmarka SFO i Tromsø avsluttet kokkekurset, inviterte de foreldrene til en tre-retters middag. Barna, som nå var flinke kokker, serverte stolt maten de hadde laget. SFO-lederen benyttet anledningen til å presentere spennende planer for neste skoleår – og resultatet? Alle fortsatte i SFO året etter.
  2. Egen kokebok
    Etter et år fylt med matlaging og måltidsglede fikk barna med seg oppskriftshefter hjem. Steinerskolens SFO tok det enda et steg videre ved å lage sin egen SFO-kokebok. Dette gjorde at matgleden ble med barna hjem til familien.
  3. Brødfabrikken
    Da fire jenter i 4. klasse kjedet seg, inviterte SFO-leder Jan-Kåre Fjeld dem til et idémøte. Resultatet ble "Brødfabrikken", hvor jentene fikk bake brød på morgenåpningene. Brødene ble solgt til foreldre og ansatte, og overskuddet gikk til gode formål. Jentene var stolte over prosjektet og hadde plutselig hendene fulle!
  4. Menyer som skaper nysgjerrighet 

    På Frøyland SFO satte de opp dagens meny utenfor "Restaurant Matglede", akkurat som på en ekte restaurant. Menyen ble en overraskelse hver dag, og barna gledet seg til å se hva som stod på plakaten – en enkel, men engasjerende måte å skape nysgjerrighet rundt måltidene.
  5. Restematdag
    Noen SFO-er arrangerer en ukentlig restematdag. Barna får være med å bestemme hva som kan lages av restene, og det skapes engasjement rundt å bruke maten på nye måter. Dette er en morsom måte å lære barna om matsvinn og bærekraft.
  6. Matredderne
    På Dalabrekka og Goma skole i Kristiansund samarbeider SFO med nærbutikken om å hente mat som ellers ville blitt kastet. Tre dager i uken lages det god mat av disse råvarene. Foreldrene kan se hvor mange kilo mat som er reddet på en plakat i gangen – en inspirerende praksis for både barn og voksne.
  7. Vennskapskafé
    Sande skole i Sandefjord har etablert en "Vennskapskafé" under ledelse av SFO-leder Hege Storjordet. Her serveres det god mat i en hyggelig atmosfære, og barna kan avtale å møtes med venner. Den begrensede kapasiteten gjør at barna selv må ta initiativ, noe som fremmer sosialt samspill og fellesskap.
  8. Kokkekurs for alle 
    På Ørmelen SFO i Verdal er kokkekurs en fast del av hverdagen. Barna lærer å lage næringsrike retter som fruktsalat og grønnsakssuppe. Gjennom matlagingen får de kunnskap om sunne valg og opplever mestring.

     

     

     

  9. Matglede med temadager
    Flere SFO-er lager temadager der maten står i fokus. En dag kan handle om italiensk pizza, en annen om norske tradisjonsretter. Dette gir barna sjansen til å oppleve og lære om matkultur fra ulike deler av verden.
  10. Barnas matfestival
    En SFO inviterte foreldre og søsken til en "matfestival", der barna presenterte og serverte retter de selv hadde vært med på å lage. Det ble en stor suksess, med alt fra smoothies til småretter. Festivalen var en feiring av barnas matglede og innsats.

Disse eksemplene viser hvordan mat og måltider kan brukes til å fremme fellesskap, læring og glede i SFO. Kanskje finner du inspirasjon til nye ideer for din SFO? Eller dere gjør allerede noe som dere gjerne vil dele? Tips oss (terje@sfonett.no).

Gjør dere klare for Den store SFO-dagen!

Alle eksemplene vi har delt, er ideer dere kan bruke når vi 30. april markerer «Den store SFO-dagen». Det er en perfekt anledning til å vise fram alt det fantastiske som skjer i din SFO.

Her er gode tips til hvordan dere tare gode bilder og film når dagen skal dokumenteres: 

Tipsene ble laget til fjorårets SFO-dag

Knekke-klasking er moro og sunt

Knekke-klasking er en aktivitet som kombinerer matglede, motoriske ferdigheter og masse latter. Mange sliter med å uttale ordet, men det betyr jo ingenting. Her får du en enkel og rimelig aktivitet som gir glade, mette og sunne barn.

Les mer >>

Mestring og glede med matlaging

På Vigra SFO er Matjungelen et fast ukentlig aktivitetstilbud. Det gir barna rom til å utforske og oppleve glede og mestring på kjøkkenet.

Les mer >>

Duften av hjemmebakt

Å komme fra undervisningsdel å bli møtt av lukten av nystekt grovbrød, pent dekkede bord og sunt og fargerikt pålegg, vekker appetitt og gir en god følelse av å være venta på.

Les mer >>

Frokostklubben i SFO (fra arkivet)

Morgenåpning er for mange barn den tiden de sammenhengende er lengst på SFO. En god start er viktig, kanskje heter det ikke morgenåpning men at du er medlem av frokostklubben på din SFO?

Les mer >>

Smil – vi skal spise på Baksalen SFO

Vi voksne løp rundt som piskede skinn og serverte, tørket opp og hentet drikke. Ja, det er ingen selvfølge at ansatte gleder seg til dagens høydepunkt i SFO/AKS.

Les mer >>

Vennskapskafe skaper gode relasjoner

«Kan du kan komme på besøk hos oss, helst under måltidet, og se det vi ikke ser? Vi sliter sånn med støy under måltidet, og har prøvd masse. Nå er vi litt tomme for ideer. Men det er ille når enkelte barneveiledere ikke gleder seg til SFO-måltidet grunnet bråket…»

Les mer >>

Mer matglede i fellesskap

Hver ettermiddag klokken ett tripper ti par ivrige barneføtter ned trappen på Os SFO Rakkestad. De er på vei til kjøkkenet, hvor de sammen med to voksne skal skjære opp grønnsaker, koke egg, dekke på bordene.

Les mer >>

Er det ledig nå?

Mange SFO’er tilbyr nå kaféløsninger eller restaurant der ungene kan spise når de ønsker innenfor et visst tidsrom. Men er det ledig plass? På Haukås SFO i Fræna kommune har de løst dette med matklyper.

Les mer >>

Sunn mat

Noen forslag til hvordan man kan servere sunnere mat lettvint, til mange barn. Ikke glem at barn heller spiser rå enn kokte grønnsaker.

Les mer >>