Glemt passord
Å hjelpe et bekymret og forsiktig barn kan være en hårfin balansegang mellom nødvendig støtte og over-beskyttelse.
Flåtten holder koken fra april til november. Den er en noe uvelkommen del av skogsturer. Hva skal man gjøre ved flåttbitt?
Det er en kjensgjerning at det er mye lyd i en SFO. Det skal være mye lyd, fra barn i lek, barn som ler, gråter og gir uttrykk for følelser på andre måter.
Jesper Juul får stadig henvendelser om barn og stress. Noen spør om det kan være en sammenheng mellom den stadig hyppigere forekomsten av ADHD, ADS og lignende diagnoser og barnefamilienes stress.
Det er viktig å være forberedt på at barn i SFO kan oppleve sorg eller at det oppstår kriser som gjør at de trenger ekstra omsorg en periode.
Barn putter stadig ting i munnen, ved ett uhell kan det barnet har i munnen trekkes ned i luftrøret. Er fremmedlegeme stort nok, kan det sette seg fast og stenge luftveiene fullstendig og det blir umulig å puste. Hvis ikke fremmedlegeme fjernes i løpet av minutter kan barnet bli kvalt.
De siste månedene har vi måtte forholde oss til et hav av informasjon, kontrabeskjeder og strakstiltak mot pandemi.