Flere artikler innen Utebasen
Fugler i nærmiljøet om høsten og vinteren
Her får du et forslag til en konkret aktivitet eller prosjekt på SFO med fokus på fugler i nærmiljøet. Aktiviteten handler om å bli kjent med fugler og hjelpe fuglene gjennom vinteren samt forståelse for naturen generelt.
Les mer >>Dyrk grønnsaker
Å dyrke grønnsaker i SFO er en morsom og lærerik aktivitet. Vi forteller deg hvordan du kan gå fram.
Les mer >>Spikkelappen i SFO
I Trollstua SFO tar barna spikkelappen før de svinger kniven.
Les mer >>Lær deg kunsten å spikke en kneppert
I en serie på tre artikler skal spikke-ekspert Eivind Falk lære oss om kunsten å spikke sammen med barn
Les mer >>Vår i skogen
Våren har kommet og det er klart for turer i skog og mark. På tur med barna kan det være nyttig med litt bakgrunnskunnskap om ting som skjer i naturen om våren.
Les mer >>Sykkeluke på Bjørkelangen SFO
Fra Anita som er høvding på Bjørkelangen har vi fått bilder fra sykkeluken som ble arrangert på SFO når våren stakk innom. Kanskje noe for din SFO?
Les mer >>Tur og tur
Denne turen hadde en kraftig og tydelig profil overfor barna. En voksen skulle på tur med barna, uten rosiner men med hemmelig innhold. Altså; ingen visste hvor vi skulle, hva vi skulle gjøre eller hva som kunne tenkes å skje på turen. Uvitenheten omfattet også turlederen, undertegnede. Tør du å ture fram slik, blir det lett moro. Åpne for barns herlige evne til å se ting vi voksne aldri er i nærheten av.
Les mer >>Lær å spikke en smørekniv
I en serie på tre artikler skal spikke-ekspert Eivind Falk lære oss om kunsten å spikke sammen med barn
Les mer >>Spikking av seljefløyte
Om våren når bladene på seljen spretter fram og seljesaften går mellom barken og veden, er det tid for spikking av seljefløyte.
Les mer >>