Nettverket! for SFO jobber med media i alle kanaler og forsøker å løfte fram tema som er viktige for barns trivsel og utvikling – hele tiden med SFO/AKS som utgangspunkt. Skal vi lykkes med kvalitetsarbeidet vårt, må vi ha mor og far med på laget.

Det arbeidet du gjør ved din SFO for å vise lekens betydning for barns liv, er helt avgjørende. Du har kunnskapen, du vet hvor viktig det er at barn får tid og mulighet til lek i egen regi. Samtidig må du bidra aktivt for å skape rom for leken, bokstavelig talt. På konferansen KVALITET I SFO 2015, sist november, illustrerte Trude Anette Brendeland - fantasifantasten.no – hvordan vi utstyrer og rigger basene påvirker barns initiativ og lek. Et levende rom med åpne muligheter i form av materialer og utstyr trigger barns fantasi og kreativitet.

Vi tilbyr nå et helt nytt kurs for SFO-Norge – LEK & LIV i SFO – med mange innspill til en leken hverdag i basene. Les mer om kurset her

Sammen må vi sørge for at barns lek blir tatt på alvor – fordi den er selve livet og gir barn både økt trivsel og fart på utvikling og læring.

Se

http://www.mammanett.no/barn/barn-trenger-fa-leke-i-fred

se gjerne også om SFO/AKS i feriene

http://www.mammanett.no/mamma/mange-foreldre-gruer-seg-levere-barna-pa-sfo-i-vinterferien

Ja til JA-uke

Kraftig inspirert av erfaringene fra Romlingen, SFO ved Romolslia skole i Trondheim, har Harestad SFO i Randaberg tatt sjansen. En hel uke er barna blir møtt med ja fra voksne er ramme alvor og spennende SFO-praksis.

Les mer >>

Binge ble skøytebane

En stk. ballbinge , SFO unger og en ivrig ansatt + brannslangen...

Les mer >>

Fingra av fatet

Har du merket at dagens barn er urolige og lite utholdende? At de ofte går fra det ene tild et andre og liksom ikke fullfører det de har begynt på? Mange forteller om rastløse barn.

Les mer >>

Situasjons- og opplevelsesbasert læring

SFO ble etablert på mange måter som en respons på seksåringenes inntog i skolegården. Et sted å være, men også et sted å lære. Derfor er du som SFO-ansatt så viktig!

Les mer >>

Boltrelek - den forbudte leken?

Boltrelek er en form for lek som ofte er mest til stede i barns liv når de er mellom 5 og 9 år gamle, i varierende grad. Denne typen lek får økt plass det siste året i barnehagen sammenlignet med andre år. Hvordan møtes denne leken når barna begynner på skolen og SFO? Er det forskjeller i hvordan lærere og fritidspedagoger ser på boltrelek sammenlignet med barnehagelærere?

Les mer >>

Den magiske dør til julelunsjen

De ansatte ved Elvetun SFO ville skape litt magi når ungene ankom årets julelunsj. Det klarte de ved enkle grep.

Les mer >>

Verner om leken

«Vi har i grunn mye fin lek på vår SFO. Vi har også blitt flinkere til å verne om fin lek når vi ser den. Da får de som holder på kanskje lov til å drøye med rydding eller å gå ut/inn. Og dermed fortsetter leken, til de finner på noe annet.»

Les mer >>

Når fantasi, mestring og leseglede møtes

Gjennom kreative månedstema og praktiske oppgaver har barna fått utforske både språk, samarbeid og skaperglede på egne premisser.

Les mer >>

Hva er læring i SFO?

SFO gir barn mulighet til å utforske, lære og utvikle seg. Rammeplan for SFO gir retningslinjer for hvordan SFO skal arbeide med å fremme barns trivsel, læring og utvikling på en helhetlig måte. I denne artikkelen skal vi se nærmere på hvordan SFO, gjennom føringene i nasjonal rammeplan, jobber for å skape et inkluderende, stimulerende og utviklende miljø for barna.

Les mer >>