Tour de SFO – som i løpet av en toårsperiode skal innom alle landets regioner - nærmer seg 60 besøk rundt om i baser siden nyttår. Under besøket på Søre Ål SFO i Lillehammer skvatt jeg. De driver nemlig med basehopping for tiden!

På ukeplanen la jeg merke til at på mandag stod aktiviteten basehopping. Nysgjerrig lysglimtjeger som jeg er ble baseleder Cecilie spurt om hva dette er.

8-10 barn drev basehopping denne dagen. Det kunne være basehopping fra 1.klasse-basen til 2.klasse-basen. Målet med basehoppingen var at ungene skulle få «smake» på livet der de kom til høsten og bli kjent med de voksne.

 ---------------

SFO-leder Nina Cecilie Nordølum forteller om denne praksisen.

«Til daglig så er vi delt inn i tre baser i SFO. Det er 1.-, 2.- og 3./4.-klassebasene

Vi tilbringer dagene på hver vår base knyttet til klasserommene til barna.

Èn dag i måneden har vi det vi kaller for «basehopping». Da får ti barn fra hver base hoppe over til en annen base og tilbringe sin SFO-dag der. Basehoppingen rullerer mellom trinnene.

Dette gjør vi fordi

  • Barna blir kjent og trygge på alle de voksne som jobber på SFO
  • Barna blir kjent med barna på de andre basene, og det utvikles  vennskap på tvers av trinn
  • De største barna føler mestring når de får være med de små, og de får  da noen som ser opp til dem
  • Barna blir trygge på de klasserommene de skal ha neste skoleår
  • 6-åringene blir tryggere på de større barna som går på SFO. De tør å gå bort til 3.-klassingene i friminuttene for å spørre om de kan være med å spille fotball eller lignende
  •  Vi får et samhold i SFO, og vi skaper gode relasjoner mellom barn og voksne på tvers av basene
  • Vi voksne blir kjent med alle barna som går på SFO, og det er lettere for oss å kunne hjelpe til med konflikter og andre ting som ungene trenger. Før gikk ungene til de voksne på sin base med sine problemer, men nå så er de trygge nok til å kunne gå å snakke med den voksne som er i nærheten uansett hvilken base den er på.

Vi er så fornøyde med de resultatene vi har fått etter vi begynte med basehoppingen, så vi kommer til å ha det oftere enn bare én gang i måneden fra neste skoleår.

*** 

Dette er innovasjon på sitt beste, Søre Ål SFO. Vi tar med oss dette litt eksempelet på offensiv utvikling av kvaliteten inn i evalueringen av SFO-tilbudet i Norge som pågår om dagen.

 

På Søre Ål SFO møtte jeg 7-8 gutter som var de eneste på perlebordet. Der hadde de funnet Pokeman mønster på pc'en og trivselen samt produksjonen var på topp. 

 

Les også

"Adle ska me"

Dette er en invitasjon til alle foreldre med barn som skal begynne i 1.klasse på Vardenes skole i august. Slik startet SFO-leder Øystein Vihovde, Vardenes SFO, Stavanger sitt brev til de nye foreldrene første gang i 2015.

Les mer >>

Velkommen hit, lille venn – bruk av barnets navn

Det er sesong for innskoling av de aller minste. I denne fasen er SFO/AKS en viktig arena for å skape den plattformen hvert enkelt barn trenger på skolen for å kunne blomstre og utvikle seg. Her er del 3 i serien om mottaket av 1. klassinger.

Les mer >>

Basehopping i SFO (fra arkivet)

Under besøket på Søre Ål SFO i Lillehammer for noen år siden skvatt jeg. De driver nemlig med basehopping på denne tiden av året. Noe som kan passe for flere kanskje?

Les mer >>

Bli kjent-leker

Veldig mange SFO’er er barnas første møte med skolen og da kan det være smart å ha noen bli kjent-leker som gjør overgangen lettere for 6-åringene. Noen av disse har vi lagt ut på SFOnett før men gode forslag kan ikke gjentas for ofte.

Les mer >>

Basehopping i SFO

Tour de SFO – som i løpet av en toårsperiode skal innom alle landets regioner - nærmer seg 60 besøk rundt om i baser siden nyttår. Under besøket på Søre Ål SFO i Lillehammer skvatt jeg. De driver nemlig med basehopping for tiden!

Les mer >>

Hei, hva heter du?

Nå i august skal vi ønske velkommen til tusenvis av nye førsteklassinger. De er spente, foresatte er spent og vi som jobber på SFO/AKS er spente. Dette prioriterer vi disse første ukene ved Skøyen AKS.

Les mer >>

Dette klarer jeg selv

- Det er en stor overgang å gå fra barnehage til skole og vi ønsker å være med på å gi barna mestringsfølelse. Smestad AKS i Oslo har obligatorisk kurs med sertifisering og diplom etter endt kurset!

Les mer >>

Velkommen hit

I arbeidet med å samle gode eksempler i SFO-Norge, registrerer vi at det blir stadig mer tydelig hva god SFO-praksis er. Vi har ikke forsket systematisk på temaet, men er ganske sikre på at det ikke er tilfeldig at vi stadig oftere lar oss imponere.

Les mer >>

Varm velkomst - og dag 2

Om noen uker stiller vi raske og friske på jobb klare til å ta imot nye 1.klassinger. Det gjør de også ved Apeltun skole i Bergen, der SFO-leder Jonny Eriksen har klare oppfatninger om hva de yngste fortjener.

Les mer >>