To pedagoger fra Rynkevangskolens SFO i Kalundborg Danmark er i gang med å undersøke hvordan man kan vekke SFO-jenters interesse for naturen. Kan det være interessant for oss her i Norge også? 20 jenter har hugget ved, tent bål og laget insekthotell med så stor entusiasme at de kaller det jentefest.

Denne artikkelen er kun åpen for medlemmer av Nettverket! for SFO.

For å lese hele artikkelen må du logge inn (øverst til høyre i menyen).
Dersom du ikke er medlem må du melde deg inn for å få full tilgang.

En fisketur

Husk tilbake fra da du var liten; hva gjorde dere? Kan noe av det samme gjentas med SFO-barna? Fisketuren her er bygget på et barndomsminne.

Les mer >>

Lær å spikke en smørekniv

I en serie på tre artikler skal spikke-ekspert Eivind Falk lære oss om kunsten å spikke sammen med barn

Les mer >>

Lær deg kunsten å spikke en kneppert

I en serie på tre artikler skal spikke-ekspert Eivind Falk lære oss om kunsten å spikke sammen med barn

Les mer >>

Digitalt barneblikk på naturen

Hvordan kan digitale verktøy brukes som en ressurs i uterommet i SFO? Et prosjekt i Ila barnehage gav mange gode erfaringer – og to digitale barnehagepriser!

Les mer >>

Den store Grevlingjakten

Ikke alltid like enkelt å få med barna ut på tur? Hva med noen gode tips for å gjøre turen litt mer annerledes - og dermed mer populær?

Les mer >>

Fugler i nærmiljøet om høsten og vinteren

Her får du et forslag til en konkret aktivitet eller prosjekt på SFO med fokus på fugler i nærmiljøet. Aktiviteten handler om å bli kjent med fugler og hjelpe fuglene gjennom vinteren samt forståelse for naturen generelt.

Les mer >>

Lys opp i mørket

Lag fargerike og kreative vinterlykter sammen med barna! Når mørketiden kommer er dette en fin aktivitet å gjøre ute.

Les mer >>

Lær å spikke en knagg

I en serie på tre artikler skal spikke-ekspert Eivind Falk lære oss om kunsten å spikke sammen med barn

Les mer >>

Sommeraktiviteter - studere insekter

Studer blomster og insekter. Hva skjer i naturen om sommeren?

Les mer >>