Det finnes mange spennende ideer til prosjekter man kan gjennomføre, samtidig som det er en del ting man skal unngå. For eksempel er det offisielle navnet på dagen den samiske nasjonaldagen ikke samefolkets dag. Man må rett og slett være kultursensitiv og inneha en del kunnskap. Se denne videoen sammen med barna på SFO/AKS så vet vi enda mer om hvorfor vi er med og feirer Samisk nasjonaldag:

2.4 Mangfold og InkluderingRespekt for ulikhet og anerkjennelse av mangfold skal legges til grunn for arbeidet i SFO. Gjennom å anerkjenne barnas ulike forutsetninger, perspektiver og erfaringer kan SFO bidra til at barna får utvikle et positivt forhold til seg selv og til egen og andres kultur og erfaringsbakgrunn. SFO skal legge til rette for at samiske barn kan bevare og utvikle sitt språk og sin kultur.

SFO skal innrettes slik at alle barn får gode utviklingsvilkår, uavhengig av barnas forutsetninger og behov for tilrettelegging, og bidra til at alle barn er en del av et inkluderende fellesskap.