Dette er tema på konferansen som arrangeres av Takle - foreningen for folkehelse og livsmestring. SFO er en viktig arena for å skape skolelyst og derfor ønsker vi i Nettverket! for SFO å fremsnakke denne møteplassen. Du kan delta fysisk i Stavanger eller delta digitalt.

Skolelystkonferansen er et årlig fagseminar om forutsetninger og rammer for barn og unges skolelyst, mestring og læring. Siktemålet er å være en faglig møteplass samlet rundt det lystbetonte og alle mulighetene i helse- og oppvekstsektoren. 

Årets konferanse arrangeres på Tou Scene i Stavanger 24. og 25. oktober. 

Om konferansen

Det store spørsmålet er: Hva skal til for at barn og unge har lyst til å gå på skolen?
Det tematiske hovedfokuset har vi i år valgt å legge på leken og relasjoners betydning for barn og unges læring og mestring.

Vi er skikkelig fornøyde med alle de viktige stemmene som kommer for å dele av sine innsikter i hva som skal til for at barn og unge skal få mulighet til å være deltakere i eget liv, læring og utvikling. I tillegg vil en håndfull praktikere lede ulike matnyttige workshops. 

Du vil møte svært ulike typer og stemmer, men som alle – på den ene eller andre måten, jobber for å flytte oppmerksomheten fra kontroll til autonomi og deltakelse.

Vi søker å løfte frem det selvstyrte og det lystbetonte hos barn, som viktige forutsetninger for mestring og læring. 

 I Takle er vi generelt opptatt av barn og unges opplevelse av tillit, medbestemmelse, handlingsrom og tilhørighet i sitt møte med voksne. 

Les mer om konferansen og meld deg på her

Les også

Miljøterapeut i SFO

Utviklingsarbeide i SFO kan også være å tenke sammensetning av personalgruppen. På Gullhaug SFO i Bærum har de ansatt en miljøterapeut.

Les mer >>

Kunnskapsfrukten & fremtidens SFO

Se for deg et bugnende epletre med saftige, rødgrønne epler. På hver gren henger det et helt utrolig antall frukt i høstprakt, og du tenker kanskje; - Hvordan er det mulig? Det ligger en helt enorm energi i å skape så mye praktfullt fruktkjøtt.

Les mer >>

ÅRETS BARNEVEILEDER 2023

Bjørn Helge Nerdal fra Eiganes SFO i Stavanger ble torsdag kåret til Årets barneveileder på konferansen Kvalitet i SFO som arrangeres i Tromsø.

Les mer >>

SFO-sjefen sjøl

Jeg farter mye rundt i SFO-Norge og støter på mange medlemmer i den store SFO-familien. En type familiemedlem som ikke alltid er klar over sin status i SFO-slekten er enhetslederne, også kalt rektorer. Jeg kaller dem også SFO-sjefen sjøl – de er jo faktisk det i de fleste kommuner.

Les mer >>

Del 1 Turnover i SFO

Stor turnover i SFO er et kjent utfordringsbilde. Turnover har en sammenheng med små stillinger som har gjort at det for folk flest ikke har vært mulig å leve av en slik jobb. For oss medførte dette at vi ikke greide å holde på gode folk og ikke greide å bygge kompetanse i avdelingen

Les mer >>

Disse deltar på Kvalitet i SFO 2025

Har kan du se hvilke

Les mer >>

SFO-dag i Klepp

I Klepp kommune på Jæren er det tak i SFOfolket. Der planlegger de en SFOdag til høsten.

Les mer >>

Kan du være venner med en medarbeider?

Du behøver ikke overgi deg totalt til rollen som den ensomme ulv selv om du er leder. Det er ikke noe i veien for at du kan være venner med en medarbeider, men det krever bare at du tar noen forholdsregler.

Les mer >>

Nominer din kandidat til Årets Barneveileder 2025

Har du en kollega som skiller seg ut som en rollemodell for både barn og voksne? En som med sin tilstedeværelse, samarbeidsevne og hjertevarme gjør en forskjell hver dag? Nå har du muligheten til å gi dem den anerkjennelsen de fortjener! For 9. gang skal vi kåre Årets Barneveileder, og vi trenger din hjelp til å finne årets verdige vinner.

Les mer >>