Aktivitetsskolen på Tøyen skole har tatt noen steg på kort tid. Fra oktober 2013 har de tilbudt gratis halvdagsplass og økt antall barn fra 30 til 200

Tøyen skole har vært preget av litt frynsete rykte og dårlige resultater på nasjonal prøver. Elever har søkt seg vekk fra skolen gjennom skoleløpet og det har heller ikke vær enkelt å rekruttere lærer og ledere.

Da Edvard Munchs kunst skulle få bedre lokaliteter åpnet det seg muligheter for Tøyen skole. I et forlik mellom byrådspartiene og SV ble Lambda i Bjørvika vedtatt som nytt museum. Samtidig ble det bestemt å satse 100 millioner ekstra over fire år på Tøyen-området. Mye av dette på oppvekstområdet. For SFO (AKS i Oslo) betød dette gratis halvdagsplass (inntil 12 timer pr uke) fra oktober 2013.

AKS-leder Sindre Andresen har opplevd noe ingen andre i SFO-Norge har vært borti. En økning av barnetallet på et halvt år fra drøyt 30 til 200 er heftig. Ikke rart han bruker en del av sin tid på å intervjue jobbsøkere…

SFO i et område med mange barn fra innvandrerfamilier blir sterkt preget av språkstimuleringen. Her kan aktivitetsskolen bidra i stor grad gjennom inspirerende aktiviteter og på Tøyen satser de på kjente greier som dans, drama, fotball, musikk, forskning, konstruksjon etc. Forskjellen er at nå er det midler til å hente inn ressurspersoner utenfra som f eks en verdensmester i dans.

Sindre er klar og tydelig på at norskopplæring på Aktivitetsskole-vis er å skrive, tolke, lese, øve diksjon, øve mer, fremføre og MESTRE! Se bare på Youtube-snutten der sangen Stedet er Tøyen fremføres med trøkk og glede! https://www.youtube.com/watch?v=Xa0w74lZpJc

Og det stopper ikke her. I samhandling med bydel Gamle Oslos senter for flyktninger og innvandring er det kommet enda en video. https://www.youtube.com/watch?v=1LyNMGixRBE&feature=youtu.be


Det er all grunn til å følge nøye med på utviklingen ved Tøyen skole. Allerede til høsten er det rekordmange seksåringer på vei inn og ryktene om satsingen på skole og SFO har kanskje bidratt til at flyttestrømmen vekk fra området for småbarnsfamiliene stopper. Det tar selvsagt tid å snu en negativ trend – men mye har gått raskt i riktig retning. Vi er imponert over tiltakene som drives fram i stort tempo og tenker; bra det finnes en dedikert SFO-leder midt inni her som kan konsentrere seg om å bidra til helheten rundt småskolebarns liv og læring.

Les også

Samspill og kommunikasjon

Hvordan bør den voksnes grunnleggende atferd i samspill med barn være? Her kommer noen konkrete forslag på veien.

Les mer >>

Om fising, fnising og annet fjas

Mulig scene fra måltidet i SFO. Matroen blir brått avbrutt av en tydelig raaaap, fulgt av hihihihi, fssshhh, hahaha. Noen pøser på med en promp.

Les mer >>

Oppdragelse til hva?

Oppdragelse skal skje i nær forståelse og samarbeid med barnas hjem. For at dette skal være mulig, er det viktig at vi i barnehagen/SFO har tydelige tanker om hva vi legger i oppdragelse, hvordan den skal foregå og hvilke verdier vi bygger oppdragelsen på

Les mer >>

Det hjelper..!

Heldigvis! Det kommer stadig bekreftelser på at jobben vi gjør i SFO er av stor betydning for barna. God SFO-praksis kan hjelpe barn født med gener for aggresjon og antisosial atferd.

Les mer >>

Makt over barn

I løpet av de siste årene har jeg gjort en oppdagelse jeg undrer meg over. Et tema som for meg er naturlig å tenke på og reflektere rundt i arbeidet med barn, kan oppleves både vanskelig og fjernt for andre i samme profesjon å snakke om. Temaet er makt.

Les mer >>

Prat i vei

Barn trenger voksne samtalepartnere. Både som rollemodeller og ikke minst for å utvikle språket. Her er noen råd på veien mot en mer skravlete SFOhverdag.

Les mer >>

Tenk om…

Tenk om du var den ansatte som kollegene egentlig ikke trives så godt med. Tenk om du visste at de andre tenker «Å, i dag er ikke hun på jobben, så deilig».

Les mer >>

Mellom kjeft og kjærlighet -1

Alle barn i SFO er forskjellige. Heldigvis. Men hva gjør man når voksne utvikler positive følelser for noen barn og negative for andre? Inntrykk fra barnehagen som kan brukes i SFO...

Les mer >>

Nytt magasin for SFO/AKS

Nettverket! for SFO feirer i år 25 års jubileum. Samme år som vi får vår første nasjonale rammeplan for SFO. Vi markere med å gi ut tidenes første magasin for dere i SFO/AKS.

Les mer >>