Flere artikler innen Utebasen
Tur og tur
Denne turen hadde en kraftig og tydelig profil overfor barna. En voksen skulle på tur med barna, uten rosiner men med hemmelig innhold. Altså; ingen visste hvor vi skulle, hva vi skulle gjøre eller hva som kunne tenkes å skje på turen. Uvitenheten omfattet også turlederen, undertegnede. Tør du å ture fram slik, blir det lett moro. Åpne for barns herlige evne til å se ting vi voksne aldri er i nærheten av.
Les mer >>Enkel og god bålmat
Å samles rundt bålet med god mat er motivasjon for ukas tur
Les mer >>Fugler i nærmiljøet om høsten og vinteren
Her får du et forslag til en konkret aktivitet eller prosjekt på SFO med fokus på fugler i nærmiljøet. Aktiviteten handler om å bli kjent med fugler og hjelpe fuglene gjennom vinteren samt forståelse for naturen generelt.
Les mer >>Ute-SFO på Skogn – en suksesshistorie for barn og voksne
Med over 100 barn i SFO og et sterkt fokus på lek, aktivitet og mestring, har Skogn SFO skapt et unikt tilbud gjennom Ute-SFO. Barna får utfolde seg ute i naturen, og både store og små nyter godt av en mer variert og balansert SFO-hverdag. "Det å ta dem med ut i naturen fenger alle," sier Tove, en av ildsjelene bak prosjektet.
Les mer >>Marker Verdens snømanndag med snølek og kreativitet!
18. januar er det Verdens snømanndag, og vi oppfordrer alle til å komme seg ut og feire vinterens gleder..
Les mer >>Villmarksleir i høstferien
Det er grundig dokumentert at barn bruker kroppen sin mer aktivt i lek utendørs. Denne SFOen har dratt hele gjengen ut i høstferien. Vi vil gjerne ha slike stemninger og opplevelser fra din SFO også.
Les mer >>Dyrk grønnsaker
Å dyrke grønnsaker i SFO er en morsom og lærerik aktivitet. Vi forteller deg hvordan du kan gå fram.
Les mer >>Pizzaovn i SFO
Borge SFO i Fredrikstad viser vei. De har for lengst flyttet utendørs hele året og baker selvsagt pizza uten strøm…
Les mer >>Bruk av kniv blant barn
Kniv er et viktig redskap, og barn bør derfor lære å håndtere dette på best mulig måte.
Les mer >>


.jpg)


