Det florerer av jubileumsmarkeringar av kreative folk i år. Storhendingane kjem som perler på ei snor, og vi såkalla alminnelege får rett og slett berre servert lukka regelrett på sølvfat. I denne saka skal vi konsentrere oss om filmressigøren Ivo Caprino som var fødd 17. februar 1920, og som er mannen bak "levandegjeringa" av ein haug dukker i si eventyrlege verd gjennom tidene.

Denne markeringa landa rett og slett perfekt på første dag av vinterferien vår ved Hundeidvik Privatskule, men i SFO-basen heldt vi ope må vite. Klart vi gjorde, og gjett om vi fekk nytta høve til feiring i rikt monn. 

I forkant av veka sende vi ut spørsmål til foreldra om dei hadde slyngande nokre makkerlause strømper etter siste klesvasken,- og om dei eventuelt var villege til å ofre dei slik dei kunne få bli vidareforedla til hand-dukker. Responsen av leveranse vart enorm, og vi var altså dermed i gang med prosjektet.

Vi leita i tillegg fram masse gamle knappar, restetråd, "levande auger", synåler og limpistolar,-  så køyrde vi på.

Dukkemakeri

Flokken laga dermed kvar sine unike "fri-for-tåfis-hand-dukker", raska vidare saman nokre laken og stæsj til scene og rekvisittar, - og ga raskt gass med å lage eige manus til dokketeater.

Gjennom prosessen tok vi mange bileter og videoar  med iPad, og tilslutt laga vi både trailer og film i appen imovie.

Ein heilt herleg aktivitet som vi brukte mykje av veka på.

Som oppvarming og inspirasjon såg vi på Flåklypa Grand Prix på sjølvaste bursdagen til Caprino.

I følge piggsvinet Ludvik var dette faktisk "itte fali" aktivitet i det heile tatt... Berre kjekt!!!

 

For å lage slike unike strømpe-Liser og strømpe-Larser treng du altså:

  • Strømper i alle moglege størrelsar.
  • Assostert utval av gamle knappar og evt "levande auger".
  • Restetråd
  • Synål
  • Limpistol

Sy og dander akkurat slik du vil, i fri SuperFantastiskOptimistisk Caprinostil!

 

 

Jungelboka

Hva kan man gjøre med 26 aper, 35 barn, ni fugler,, 18 fjerdeklassinger, en SFO leder med pågangsmot og tid til overs og et positivt personale?

Les mer >>

Høstcafe på SFO i forbindelse med TV-aksjonen

Eiksmarka SFO gjennomførte SFOcafe 18. oktober til inntekt for TV-aksjonen 2023. Det ble stor suksess og det ble bestemt at dette blir en tradisjon.

Les mer >>

Merkedagane i februar gir moglegheiter i SFO

Vi skriv februar, og dermed kjem merkedagane tett som hagl på kalenderen. Samefolket sin nasjonaldag, morsdag, valentinsdag og fastelavn kjem nesten på rekke og rad. For oss i SFO betyr det mange fine høve til å skape stemning, fellesskap og gode opplevingar for barna.

Les mer >>

Barns medvirkning i farger og fantasi

Hvordan ser en vegg ut når barna får bestemme? På Korsvoll AKS i Oslo fikk 4 og 5. trinn-elevene slippe fantasien løs. Resultatet ble et fargesprakende kunstverk de selv har vært med å skape, sammen med kunstner Morten Kveen.

Les mer >>

Hekta på pinnar

Til og med dei kulaste gutta og øvrige med alvorleg strikkeallergi henger seg på denne bølga. Ingen vrange her nei. Kun rett, rett, rett!

Les mer >>

Caprino i hundre, og dukker fri for tåfis!

Det florerer av jubileumsmarkeringar av kreative folk i år. Storhendingane kjem som perler på ei snor, og vi såkalla alminnelege får rett og slett berre servert lukka regelrett på sølvfat. I denne saka skal vi konsentrere oss om filmressigøren Ivo Caprino som var fødd 17. februar 1920, og som er mannen bak "levandegjeringa" av ein haug dukker i si eventyrlege verd gjennom tidene.

Les mer >>

Gjenbruksjula, del 2

Etter at den nasjonale avisveka var gjennomført lyste det formeleg i auga til oss i SFO. Avisene skulle ikkje få lov å gå til papirdunken før dei hadde blitt nytta som enda eit ledd i "formingsloopen". Vi hadde laga avisjuletrebileter frå før (sjå gjenbruksjula del 1), men ville vidareutvikle juletreskogen enda litt til... Då vart det aviskjegletre i ein fykande fei...

Les mer >>

KORPS + SFO = SUKSESS I KRISTIANSUND

Pilotprosjektet «korps i SFO» sørget for en rekruttering til Kristiansund skolekorps som man ikke hadde sett maken til siden 90-tallet. En rekruttering som gjør korpset mer robust og bærekraftig. Denne uken sa politikerne at de var positive til å støtte prosjektet videre.

Les mer >>

Eventyr som terapi

Kan eventyr hjelpe barn til å bearbeide følelser? Psykologen Jan Paul Brudal har brukt nettopp eventyr i behandling av barn med emosjonelle problemer.

Les mer >>