Pilotprosjektet «korps i SFO» sørget for en rekruttering til Kristiansund skolekorps som man ikke hadde sett maken til siden 90-tallet. En rekruttering som gjør korpset mer robust og bærekraftig. Denne uken sa politikerne at de var positive til å støtte prosjektet videre.

Koronaen stoppet alt rekrutteringsarbeid og muligheten til å vise seg frem for mange som drev med kultur og idrett.  I Kristiansund skolekorps satt de igjen med en liten gruppe av de eldste elevene. Totalt var de 12–13 aktive. Da dukket ideen "Korps i SFO" opp. 

Her snakker vi om ca 400.000 i året over 4 år til kulturskolen for gratis korps i SFO. Hundrevis av barn blir kjent med en hobby de fleste ellers ikke ville prøvd. Hvor 40 % av barna i piloten fortsatte i korps og kulturskole.

Arne Larsen
Primus motor Korps i SFO i Kristiansund

Hvordan organiseres "Korps i SFO"

Nedgangen i elever på kulturskolen gjorde at de hadde lærere som ikke fikk fylt timene sine. Et problem som de snudde til en mulighet. Den ledige lærerkapasiteten ble flyttet inn i skolefritidsordningen hos Innlandet skole. En liten byskole med 125 elever. Effekten ble langt større enn noen hadde forestilt seg.

En dag i uka får 40 elever musikkundervisning i SFO tiden. Alt er gratis. Kulturskolen ordner med lærere, skolen har rommene og korpset stiller med instrumenter.

Rektor Gerd Inger Endreseth forteller om en  respons over all forventning. - Ungene fikk en lapp med hjem, fikk teste litt instrumenter og så var vi i gang. Tre uker seinere spiller 30 prosent av elevene våre på et korpsinstrument!

Prosjektet videreføres

Formannskapet vedtok følgende: Prosjekt og drift av piloten Korps i SFO i Kristiansund kommune har gitt svært positive erfaringer. Vi har ambisjon om å sette av midler til dette i sammenheng med budsjettjustering i juni.

Planen er at hver skole får første semester gratis som korps i SFO, etter det går de inn i vanlig drift, som medlemmer i korps og kulturskolen. Drømmen er et aspirantkorps pr skole/SFO som da blir selvrekrutterende.  

Rammen til kulturskolen økes de neste 4 årene for å kunne gjennomføre dette!

Suksessen i Kristiansund har gjort at det nå gjøres flere piloter og prosjekt med Korps i SFO rundt om i landet. 

kilde: nrk

Se egen sak på nrk.no og video fra Korps i SFO på Innlandet skole her

Vi Nettverket! for SFO heier på Kristiansund kommune, kulturskolen og SFO som skal viderutvkle samarbeidet de neste fire årene. At tilbudet er gratis sikrer at prosjektet i SFO er inkluderende. 
I den nye stortingsmeldingen om barne- og ungdomskultur står det at kulturskolene skal samarbeide mere med grunnskolen.
Hva sier rammeplanen for SFO?Kultur skal ha en viktig plass i SFO. SFO skal legge til rette for at barna får delta i forskjellige kunstneriske og kulturelle aktiviteter, slik som musikk, dans, drama og annen skapende virksomhet. Gjennom kulturaktiviteter skal SFO gi støtte til at barna får skape sine egne uttrykk og får kjennskap til ulike måter å uttrykke seg på, slik at mangfoldet i barnegruppen blir representert. SFO skal bidra til at barna møter samisk kultur. 

Læring gjennom kreative prosesser

På Sørli skole i Nittedal jobber Kifah Fanni med å åpne barnas øyne for et univers fylt med plastelina, historieskaping, digital ferdighetstrening, og sosial og emosjonell utvikling. Gjennom sitt arbeid på SFO inviterer han barna til å utforske og lære på en måte som går langt utover tradisjonell undervisning.

Les mer >>

SFO City

Aina Østby er fagarbeider ved Sand SFO i Nord-Odal kommune. Hun ble spurt av SFO-leder om hun kunne male en bilvei på bordet som barna bruker til lego. Ideene strømmet på, og etter hvert ble det en liten by, som barna døpte SFO City.

Les mer >>

Lag en edderkopp

Kul edderkopp, enkel å lage

Les mer >>

Rockekonsert for SFO

Tenk dere 400 SFO-barn på rockekonsert. I Stavanger fikset de en litt annerledes aktivitet for SFO-barna, til stor jubel.

Les mer >>

Skoeskehus – skaperglede og bærekraft på Dalgård SFO

Gjennom skoeskehusprosjektet har Dalgård SFO skapt en arena for barns medvirkning, kreativitet og fellesskap. Her får både skoesker og fantasier nytt liv i et bærekraftig prosjekt som inspirerer både barn og voksne.

Les mer >>

Topptur i lavlandet!

For mange høyrest overskrifta sikkert rett og slett heilt korka ut, og det er akkurat det som er heile poenget.

Les mer >>

Gratis golfbane

Tenk en helt egen - og ikke minst gratis golfbane på SFO! Ja det er fullstendig mulig, bare se på denne idéen.

Les mer >>

Høstcafe på SFO i forbindelse med TV-aksjonen

Eiksmarka SFO gjennomførte SFOcafe 18. oktober til inntekt for TV-aksjonen 2023. Det ble stor suksess og det ble bestemt at dette blir en tradisjon.

Les mer >>

Gjenbruksjula, del 1

I veke 44 kvart år er det avisveke kring om på skulane. Den veka mottek vi haugevis med aviser. I staden for å kaste desse med ein gong etter ein har løyst dei daglege avisoppgåvene, så sender vi dei i miljøvenleg gjenbruksloop, og foredlar dei om til formingsprodukt.

Les mer >>