Gjennom skoeskehusprosjektet har Dalgård SFO skapt en arena for barns medvirkning, kreativitet og fellesskap. Her får både skoesker og fantasier nytt liv i et bærekraftig prosjekt som inspirerer både barn og voksne.

For andre år på rad har Dalgård SFO gjennomført sitt populære skoeskehusprosjekt. Ideen er enkel: alle barna tar med skoesker og annet gjenbruksmateriale for å lage sitt helt unike hus. Resultatet? En eksplosjon av kreativitet, fellesskap og skaperglede som engasjerer alle.

 

 

Prosjektet har blitt en arena for læring på flere nivåer hvor store deler av rammeplanen får plass. Barna lærer å bruke ulike materialer, utvikler håndverksferdigheter, og opplever mestring. Samtidig gir prosjektet rom for vennskap og samarbeid. Flere barn har valgt å slå sammen husene sine til rekkehus eller samarbeidet om felles prosjekter.

En viktig del av prosjektet er fokuset på bærekraft. Barna og foreldrene oppfordres til å se søppel som ressurser – alt fra ispinner til batteriesker og stoffrester blir forvandlet til møbler og dekor.

 

 

Inger forteller at barna lærer at det som ser ut som avfall, kan bli til noe nytt og vakkert. Gjenbruk er en rød tråd gjennom hele prosjektet.

Et høydepunkt er utstillingene, der foreldre, søsken og til og med andre SFO-er inviteres til å beundre de fantasifulle byggverkene. Utstillingene inneholder konkurranser som får publikum til å legge merke til detaljene barna har skapt – fra små møbler av ispinner til lamper laget av muffinsformer.

Skoeskehusprosjektet handler ikke bare om å skape noe konkret, men også om å gi barna en opplevelse av at veien er målet. Dette støtter opp om rammeplanens målsettinger for SFO, hvor lek og aktivitet skal bidra til barns utvikling og læring.

Avslutningsvis kommer oppfordringen fra Dalgård SFO:"Har du noen skoesker liggende? Da har du alt du trenger for å starte ditt eget skoeskehusprosjekt. Just do it!"

Under fritidspedagogoisk boblebad på konferansen Kvalitet i SFO 2024 fikk deltagerne se dette nydelige barneprosjektet fra Dalgård skole SFO. De fikk også smake på de berømte fantasidropsene. Prosjektansvarlig Inger Helene Totsås deler her prosjektbeskrivelsen som du kan laste ned, skrive ut og bruke som inspirasjon. 

 

 

            Last ned prosjektbeskrivelse

Her kan du laste ned prosjektbeskrivelse og eksempel på spørsmål til utstilling: 

Last ned prosjektbeskrivelsen.

Last ned ark med tekstspørsmål.

Last ned ark med bildespørsmål.

 

Les også

Caprino i hundre, og dukker fri for tåfis!

Det florerer av jubileumsmarkeringar av kreative folk i år. Storhendingane kjem som perler på ei snor, og vi såkalla alminnelege får rett og slett berre servert lukka regelrett på sølvfat. I denne saka skal vi konsentrere oss om filmressigøren Ivo Caprino som var fødd 17. februar 1920, og som er mannen bak "levandegjeringa" av ein haug dukker i si eventyrlege verd gjennom tidene.

Les mer >>

Olabilracet du aldri glemmer

Som 4.trinnsaktivitet er dette helt rått. Og til våren blir det race med vinterbygde doninger. Stemningen er helt enorm og vi tenker; finnes det noe som er mer sfosk enn å legge til rette for at barna bygger sine egne olabiler i fritiden?

Les mer >>

Vennskapsgrupper, Pop-up rom og «Spillmester Wenche»

Tidligere denne måneden hadde jeg gleden av å besøke Elvetangen SFO i Nittedal kommune. Det var lett å se at SFO-leder Marianne Størseth Lien og de flotte ansatte på SFO ikke bare omfavner, men også implementerer rammeplanen med en imponerende grad av kreativitet og engasjement.

Les mer >>

Lag et strandmiljø

Når sommerferien kommer er det sikkert flere som håper på sol, sommer og strandliv. Hva med å lage et strandmijø sammen?

Les mer >>

Gjenbruksjula – som musikk for augene! «Vi tenner lys i desember»

Kva skjer dersom ein som lever og åndar for musikk, ei som nettopp har pussa opp med fliser, ei som tilfeldigvis oppdaga lyslenkjer til ti kroner på Europris – og fleire som er gode på å samle, sortere og halde oversikt over dei rette skattane på lageret, samlast? Jau… då oppstår det magi. Og denne gongen enda det i magiske lysglimtglas!

Les mer >>

Merkedagane i februar gir moglegheiter i SFO

Vi skriv februar, og dermed kjem merkedagane tett som hagl på kalenderen. Samefolket sin nasjonaldag, morsdag, valentinsdag og fastelavn kjem nesten på rekke og rad. For oss i SFO betyr det mange fine høve til å skape stemning, fellesskap og gode opplevingar for barna.

Les mer >>

Mer bevegelse til barn

Fysisk aktivitet og kreativitet er viktig for barns utvikling, derfor tilbyr Mer bevegelse til barn en enkel og engasjerende måte å integrere mer bevegelse i hverdagen.

Les mer >>

Sol av papptallerken

Enkel, billig og dekorativ

Les mer >>

Gjenbruksjula, del 2

Etter at den nasjonale avisveka var gjennomført lyste det formeleg i auga til oss i SFO. Avisene skulle ikkje få lov å gå til papirdunken før dei hadde blitt nytta som enda eit ledd i "formingsloopen". Vi hadde laga avisjuletrebileter frå før (sjå gjenbruksjula del 1), men ville vidareutvikle juletreskogen enda litt til... Då vart det aviskjegletre i ein fykande fei...

Les mer >>