Det kom inn over 100 innspill til hvem som kunne fortjene å bli kåret til Årets barneveileder. Årets vinner kommer fra Sandnes.

Oddny Espeland fra Kyrkjevollen SFO.

Årets vinner ble nominert av en Didrik som er far til to gutter ved Kyrkjevollen SFO. Han sa blant annet følgende om Oddny.

- Hun møter barn såvel som voksne med et fantastisk, betryggende smil, som feier avgårde alle bekymringer jeg måtte ha for hvordan dagen er gått for mine to små, Det gjør at jeg som voksen føler trygghet, tillit og glede over at mine barn blir ivaretatt og har det bra.

For en pappa som meg, som har et barn med spesielle behov, så er denne tryggheten gull verdt. Ved henting kommer Oddny med et sprudlende smil og forteller hvor nydelige gutter jeg har og feier alle bekymringer på havet. Hun har fokus på det positive og kan dette med å løfte barna opp og frem. Da vi begynte på Kyrkjevollen SFO så var jeg så bekymret, for hvordan ville min eldste, dobbeldiagnostiserte krabat takle denne tilværelsen? Kom han til å slåss? Ville han finne nye venner eller isolere seg?

Slapp helt av, forteller Oddny. Han spiller fotball. Eller stikkball. Eller er på diskoen og danser. Eller spiller sjakk. Eller er i dyp konsentrasjon over sitt siste kunstprosjekt.

Kort sagt, Oddny (og de andre på SFO) får mine gutter og de andre barna til å blomstre og for det kan hun ikke premieres nok. Jeg vet ærlig talt ikke hvilken formell kompetanse Oddny har, men når jeg se henne gå i dialog med barna så ser jeg noe som ingen utdannelse kan lære. Denne typen omsorg, forståelse og interesse for hva hvert enkelt barn har å si, er unik. Oddny vet alltid råd. Takk for oppmerksomheten.

 

Morten er SFO-leder ved Kyrkjevollen og beskriver Oddny slik:

Oddny gjør en kjempejobb her ved Kyrkjevollen sfo. Hun har ansvaret for alle nye elever (og mye annet) og sørger for at alle barn og foreldre blir tatt imot på en god måte.

Oddny er en utpreget omsorgsperson som virkelig bryr seg om alle de som er her på SFO. Hun er åpen, ærlig og sier ifra hva hun mener på en ok måte både til barn, foreldre og meg. Det er aldri tvil om at hun virkelig vil at de rundt henne skal ha det bra.

I tillegg er hun en person med mange ideer/tanker om hvordan løse oppgaver og glad i å utforske nye ting.

Hun liker å være i aktivitet men er samtidig veldig tålmodig ift barn som trenger tid i ulike situasjoner.

Gir barn innflytelse

På Brakanes SFO i Ulvik i Hardanger er de opptatt av å forstå barns tanker og snakke med barn på en bevisst måte.

Les mer >>

Prat i vei

Barn trenger voksne samtalepartnere. Både som rollemodeller og ikke minst for å utvikle språket. Her er noen råd på veien mot en mer skravlete SFOhverdag.

Les mer >>

Dobbel SFO-service

Et nytt skoleår rulles i gang og sommerfriske lærere møtes til konstruktivt samvirke noen dager før barna entrer klasserommet. De fleste steder i landet har SFO holdt det gående i flere uker, ja, noen steder har det også vært julitilbud for interesserte familier.

Les mer >>

Hvem er sjefen?

Vel, vel! Formelt sett er vel du sjefen i SFO-basen din, og barna må pent finne seg i en plass lenger ned på pyramiden. Men virkeligheten er ikke alltid slik vi forestiller oss..!

Les mer >>

Ja til JA-uke eller JA-dag

Kraftig inspirert av erfaringene fra Romlingen, SFO ved Romolslia skole i Trondheim, tok også Harestad SFO i Randaberg sjansen for noen år siden. En hel uke hvor barna blir møtt med ja fra voksne er ramme alvor og spennende SFO-praksis. Klar til å prøve på din SFO/AKS i mai?

Les mer >>

Samtale som veiledning i livet

Gjennom samtaler kan vi gi barn best mulig veiledning i hvordan de skal håndtere livet og følelsene som oppstår. Hva kreves for at en samtale skal få slike kvaliteter?

Les mer >>

Hva er viktigst?

En helt ny doktoravhandling kan inneholde et kraftig signal til SFO-folket om et viktig veivalg.

Les mer >>

Er du nysgjerrig nok?

SFO eller AKS er minst to arenaer. Et sted å være men også et sted å lære. Derfor er du så viktig!

Les mer >>

Endelig tid til å være med barna

Å fortsatt kunne jobbe i SFO er en glede, forsikrer han. - Jeg er for leken og nysgjerrig til å bare sitte hjemme med avisa og kaffekoppen. Jeg er ikke pensjonist, men livsglad og opptatt av det som fyller hjertet mitt.

Les mer >>