Det kom inn over 100 innspill til hvem som kunne fortjene å bli kåret til Årets barneveileder. Årets vinner kommer fra Sandnes.

Oddny Espeland fra Kyrkjevollen SFO.

Årets vinner ble nominert av en Didrik som er far til to gutter ved Kyrkjevollen SFO. Han sa blant annet følgende om Oddny.

- Hun møter barn såvel som voksne med et fantastisk, betryggende smil, som feier avgårde alle bekymringer jeg måtte ha for hvordan dagen er gått for mine to små, Det gjør at jeg som voksen føler trygghet, tillit og glede over at mine barn blir ivaretatt og har det bra.

For en pappa som meg, som har et barn med spesielle behov, så er denne tryggheten gull verdt. Ved henting kommer Oddny med et sprudlende smil og forteller hvor nydelige gutter jeg har og feier alle bekymringer på havet. Hun har fokus på det positive og kan dette med å løfte barna opp og frem. Da vi begynte på Kyrkjevollen SFO så var jeg så bekymret, for hvordan ville min eldste, dobbeldiagnostiserte krabat takle denne tilværelsen? Kom han til å slåss? Ville han finne nye venner eller isolere seg?

Slapp helt av, forteller Oddny. Han spiller fotball. Eller stikkball. Eller er på diskoen og danser. Eller spiller sjakk. Eller er i dyp konsentrasjon over sitt siste kunstprosjekt.

Kort sagt, Oddny (og de andre på SFO) får mine gutter og de andre barna til å blomstre og for det kan hun ikke premieres nok. Jeg vet ærlig talt ikke hvilken formell kompetanse Oddny har, men når jeg se henne gå i dialog med barna så ser jeg noe som ingen utdannelse kan lære. Denne typen omsorg, forståelse og interesse for hva hvert enkelt barn har å si, er unik. Oddny vet alltid råd. Takk for oppmerksomheten.

 

Morten er SFO-leder ved Kyrkjevollen og beskriver Oddny slik:

Oddny gjør en kjempejobb her ved Kyrkjevollen sfo. Hun har ansvaret for alle nye elever (og mye annet) og sørger for at alle barn og foreldre blir tatt imot på en god måte.

Oddny er en utpreget omsorgsperson som virkelig bryr seg om alle de som er her på SFO. Hun er åpen, ærlig og sier ifra hva hun mener på en ok måte både til barn, foreldre og meg. Det er aldri tvil om at hun virkelig vil at de rundt henne skal ha det bra.

I tillegg er hun en person med mange ideer/tanker om hvordan løse oppgaver og glad i å utforske nye ting.

Hun liker å være i aktivitet men er samtidig veldig tålmodig ift barn som trenger tid i ulike situasjoner.

Les også

Fra ekskludering til inkludering i lek

For de aller fleste barn betyr SFO/barnehagen venner, lek og fellesskap. For noen barn kan SFO dessverre også være en arena for ekskludering og ensomhet.

Les mer >>

Vandrerne i SFO

I mine 15 år i ulike SFO’er har jeg alltid møtt på disse som barna som vandrer rundt. Hvorfor vandrer de og hva kan en barneveileder bidra med?

Les mer >>

Flere spørsmål – takk!

Barn utvikler seg ujevnt og uforutsigbart rundt deg hver dag. Og heldigvis kan du bidra til barnets læring – f eks ved å stille flere spørsmål.

Les mer >>

På kryss og tvers-prosjektet ved Gausel SFO

Endelig kunne vi igangsette det vi planla for nesten to år siden, da pandemien naturlig nok tvang oss til å drive SFO på nye måter.

Les mer >>

Hva vi sier og hva som virker

Har du noen gang opplevd at noe oppleves som noe helt annet hvis du sier det på en litt annen måte?

Les mer >>

Sårbare barn i SFO

En fersk rapport bekrefter det vi føler på kroppen daglig. Ganske mange barn sliter med angst og depresjon.

Les mer >>

Mestringsrommet

SFO bidrar daglig til å styrke barn. Både med tanke på skolefaglige prestasjoner men aller viktigst ved å tilby opplevelsen av å høre til og å mestre på mange små områder.

Les mer >>

Hva er du spesielt god på i SFO?

Forleden ble jeg spurt, hva er du spesielt god til, som pedagog? Mitt korte svar er å bygge relasjoner til barn. Det lange svar kommer her.

Les mer >>

Gjør det vondt?

Snodigheter ved perlebordet - 46 Her får du små drypp du kan bruke i samtaler rundt bordene i basene. Det er alltid gledelig for barn å få være sammen med voksne som deg. Du kan fortelle om små, rare ting og ved middagsbordet kommer barnet med din historie fra perlebordet og foreldrene tenker; i SFO skjer det jammen mer enn innkryssing og fôring. Tekstene er også skrevet slik at barn selv kan lese dem, det er fint at SFO bidrar til å stimulere til mer lesing.

Les mer >>