Ansatte i SFO og AKS har på kort tid organisert sine vennskapsarenaer slik at de oppfyller anbefalt smittevernveileder. Konsekvensen er at de fleste har kuttet ut morgenåpning og tilbyr kortere åpningstid på ettermiddagen. Foreldre blir bedt om å betale full pris, det har fått konsekvenser.

Flere SFO/AKS har den siste uken opplevd massive utmeldinger. Det er ikke uvanlig at flere av de eldste barna forlater SFO når det nærmer seg sommeren.

Det som bekymrer akkurat nå er at flere SFO’er har fått 25-40 utmeldinger siden «annerledes SFO» åpnet 27.april. Dette kan få store konsekvenser for SFO-tilbudet fra høsten av.

Foreldre med hjemmekontor, flere som er permittert eller har fått en usikker jobbfremtid er noe av årsaken til utmeldingene. Å betale full pris for SFO med kortere åpningstid og store begrensninger i tilbud kan da bli bortprioritert. Det er faktisk eksempler på kommuner som velger å varsle økt SFO pris under disse forhold. Det er i beste fall umusikalsk.

I tillegg melder ledere at barn går hjem i stedet for å være i kohorter med få barn og at de savner det ekte SFO-livet. SFO er en vennskapsarena. Hvor barn etter endt skoledag har medbestemmelse, leker og kan velge spennende aktiviteter omgitt av trygge voksne. Akkurat nå oppleves det kanskje som en den ekte SFO er i gata hjemme? Der kan de velge hvem de vil være sammen med og hva de kan gjøre om de går hjem? Med foreldre på hjemmekontor. 

Det er fint at det tenkes helhet når smittevern og veiledere skal organiseres på den enkelte skole. At ansatte i SFO er viktige for å få kabalen til å gå opp i undervisningstiden vet vi.

Derfor bør det snarest vedtas en tiltakspakke som bidrar til at kommunene kan tilby SFO/AKS til en riktig pris denne perioden. Tenk om prisen for annerledes SFO-plass frem til sommeren blir 0 fordi dette er en viktig arena for alle barn, og spesielt de sårbare.  

Tenk om prisen for annerledes SFO-plass frem til sommeren blir 0 fordi dette er en viktig arena for alle barn, og spesielt de sårbare.  

Terje Wiik
Leder Nettverket! for SFO

Masseoppsigelser nå får selvsagt økonomiske konsekvenser for kommunene. Det kan bety at ikke alle ansatte får beholde jobben og en stor usikkerhet rundt planleggingen av nytt skoleår.

I 2018 ble det gjort en nasjonal evaluering av SFO som viste store forskjeller på tilbudet rundt om i landet. En stortingsmelding hvor SFO fikk god plass kom i 2019. Nå venter vi i spenning på nasjonale rammer.

Den viktigste ressursen for videre kvalitetsutvikling av SFO er de ansatte. Akkurat nå jobber de på høygir, er løsningsorienterte og fleksible. Denne dugnaden har fått frem det beste i barneveiledere rundt om i landet. SFO-ledere og rektorer skryter av sine ansatte.

Skal 6 åringen som gleder seg til å begynne på skole og SFO til høsten få møte disse hverdagsheltene må det handles nå. 

Jeg har stor tiltro til at de som styrer landet ser verdien. Jeg heier på at de kommer på banen og raskt bidrar til at kommunene kan sikre SFO-tilbudet rundt om på skolene.  Slik kan barn få nyte våren på vår unike vennskapsarena og du som SFO-leder kan planlegge høsten. 

 

Les også

Barn i magen eller i magen til barn

Har du vært borti barn som sliter med å finne roen i livet sitt. Som glir av stolen, dumper av benken og flakker litt med blikket når du søker kontakt for å få gitt en beskjed? Tenkte det…

Les mer >>

Når fantasi, mestring og leseglede møtes

Gjennom kreative månedstema og praktiske oppgaver har barna fått utforske både språk, samarbeid og skaperglede på egne premisser.

Les mer >>

Trenger du en pust i bakken

Hverdagen i SFO/AKS er preget av mye aktivitet, både organisert og ikke organisert. Men har du noen gang tenkt på at elevene ofte har lengre dager «på jobb» enn deg? Da er det faktisk lurt å legge inn noen alternative opplegg i løpet av dagen, så elevene kan få et avbrekk.

Les mer >>

Barn og stress

Jesper Juul får stadig henvendelser om barn og stress. Noen spør om det kan være en sammenheng mellom den stadig hyppigere forekomsten av ADHD, ADS og lignende diagnoser og barnefamilienes stress.

Les mer >>

«Ditt barn er god på lek»

I mai snakket jeg med en SFO-leder i en stor norsk by. Hans datter Mia avslutter nå barnehagekarrieren og de hadde vært på avslutningssamtale. Der fikk de vite at Mia er god på lek.

Les mer >>

Skraphandlerens lekebutikk

I barnas hender får gjenbruksmateriell ny verdi og trylles om til skatter i lek. Det er vel verdt å ta turen til nærmeste gjenbruksbutikk. Let, få og finn! Tilbyr vi materiellet på fristende vis oppstår magi der barn møter ting og ting møter barn.

Les mer >>

Hva gjør du når barna leker?

For barna er det selve leken som er det viktigste, ifølge FNs konvensjon om barns rettigheter.

Les mer >>

Har mitt barn noen å leke med?

Du har sikkert opplevd dette. At en forelder kommer ved henting og lurer på om du har noen minutter. – Hvordan opplever du at mitt barn har det på SFO? Har det noen å leke med?

Les mer >>

Derfor er miljøterapeuter og miljøteam så viktige i SFO og AKS

I hverdagen møter vi på alle typer barn. Som fritidsarena må vi ivareta alle.

Les mer >>