I forbindelse med Verdensdagen for psykisk helse den 10. oktober, tok Åsveien SFO i Trondheim et initiativ for å sette fokus på psykisk helse i løpet av høstferieuken på SFO. Det ble lagt opp til en hel uke fylt med aktiviteter som skulle hjelpe barna med å utforske og forstå følelser på en trygg og engasjerende måte.

Hvordan formidler man psykisk helse til barn?

For å gjøre et komplekst og ofte vanskelig tema tilgjengelig for barn i alderen 6-10 år, valgte Åsveien SFO å bruke kreative metoder som kunstprosjekter, samarbeidsleker og refleksjon rundt hverdagslige situasjoner. Dette ga barna muligheten til å uttrykke følelser og bygge relasjoner, samtidig som de fikk verktøy til å forstå og håndtere følelser.

Et viktig prosjekt med varig effekt

Gjennom hele uka har Åsveien SFO brukt ressurser fra Verdensdagen for psykisk helse sin hjemmeside, som tilbyr tips og undervisningsopplegg for å snakke med barn om følelser. Barnegruppen har vært harmonisk, og det har vært lite konflikter – noe som tyder på at dette fokuset på psykisk helse har hatt en positiv effekt. Barna har meldt tilbake at de har hatt fine dager, og flere har uttrykt begeistring for de ulike aktivitetene.

Oppstart med samling og kunstprosjekter

Uka startet med en samlingsstund der de voksne forklarte hva psykisk helse betyr, og hvor barna fikk lytte til en podkast om temaet. Engasjementet var stort, og temaet vekket tydelig interesse blant barna. Senere på dagen ble det arrangert kunstprosjekter tilpasset barnas alder. Hjertegirlandere, følelsesplakater og lykter som lyste opp i høstmørket var noen av resultatene – aktiviteter som ikke bare var morsomme, men som også ga rom for refleksjon og samtaler rundt følelser.

 

 

 

Tirsdagstur med refleksjon

Tirsdag var turdag, og før barna gikk ut, fikk de utfordringer som oppfordret til omsorg og oppmerksomhet for hverandre. De ble bedt om å legge merke til om noen gikk alene, eller om noen virket triste. Dette bidro til å styrke fellesskapet, og mange barn kom tilbake med nye venner og en følelse av å ha tatt vare på hverandre.

Samarbeid i "escaperoom"

På onsdag ble det satt opp et "escaperoom" der barna måtte samarbeide for å løse oppgaver. Her var det tydelig at alle hadde noe å bidra med, og mestringsfølelsen var stor da de til slutt kom seg gjennom oppgavene sammen. Barnas glede kunne knapt beskrives, og én utbrøt entusiastisk: "Dette er den beste SFO-dagen!"

Torsdag med vafler, hemmelig venn og gode møter

Torsdag morgen møtte de ansatte både barn og foreldre med vafler, saft og kaffe i skolegården. Dette ga en personlig og varm start på dagen, der både store og små følte seg sett. Foreldre uttrykte takknemlighet for den inkluderende atmosfæren, og mange samtaler ble delt over vaffeljernet. Senere på dagen ble konseptet "hemmelig venn" introdusert, der barna skulle være ekstra snille mot en venn de hadde trukket. Det hele ble avrundet med at barna laget kort til hverandre, som de overleverte i en høytidelig samlingsstund.

Avslutning med filmvisning

Fredagen ble avsluttet med en kinodag, der filmen Innsiden ut 2 ble vist i skolens aula. Filmen, som handler om følelsenes rolle i hverdagen, passet perfekt i en uke viet til emosjonell kompetanse, og barna fikk se hvordan ulike følelser oppstår og fungerer.

Prosjektet viste seg å være så vellykket at de ansatte på SFO planlegger å fortsette å jobbe med følelsestemaet gjennom året, om enn i mindre intensiv skala. Det er allerede planer om å gjeninnføre "hemmelig venn"-konseptet som en "hemmelig nissevenn" til jul.

Frøydis Melvold og Patricia Cody ved Åsveien SFO stor bak det inspirerende opplegget, og de håper at deres erfaringer kan være til inspirasjon for andre SFO-er som ønsker å jobbe med psykisk helse blant barn. Dette engasjementet viser hvor viktig det er å introdusere emosjonell kompetanse tidlig, og hvordan et slikt fokus kan bidra til økt trivsel og fellesskap.

Klok på følelser

Ifølge Stiegler, Sinding og Greenberg, forfatterne av boka “Klok på følelser”, innebærer emosjonell kompetanse å kunne legge merke til når vi føler noe, forstå hvorfor vi føler det vi føler, kunne regulere følelser, kunne regulere følelser opp og ned, ha økt frihet til å velge om vi vil handle på de eller ikke og å kunne benytte oss av følelsene våre i livet. 

Videre viser forskning at høy emosjonell kompetanse er assosiert med økt livskvalitet, god psykisk helse, bedre relasjoner med andre mennesker og robusthet i møte med utfordringer. 

I den andre enden av skalaen viser barn som strever med følelser, mer aggresjon, utagering, mer vansker på skolen, økt sannsynlighet for psykiske helseproblemer og større vansker med relasjoner både som barn og senere som voksen.

Psykologene Stiegler og Sindig har i tillegg til boka opprettet en nettside man kan benytte seg av når man jobber med dette temaet. Hjem - Følelseskompasset (folelseskompasset.no)

2+2=SFO

Dere har vært med på noen måneder med innkjøring på din SFO igjen. For 60 000 seksåringer. Og dette gjentar seg årlig. Bli med på noen tanker rundt din jobb i SFO og hva din innsats betyr for de yngste skolebarna.

Les mer >>

Eiganes SFO setter fokus på inkludering og kvalitet – fikk besøk av kunnskapsministeren

Med et ønske om å utjevne forskjeller og styrke arbeidet med inkludering, arrangerte Eiganes skole SFO i Stavanger for andre gang SFO-festival i august. Festivalen fikk besøk av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun, som fikk se hvordan skolen jobber med å implementere rammeplanen og styrke kvaliteten på tilbudet.

Les mer >>

Den magiske dør til julelunsjen

De ansatte ved Elvetun SFO ville skape litt magi når ungene ankom årets julelunsj. Det klarte de ved enkle grep.

Les mer >>

Det viktigste er å få leke – egne lekminner

Lek er barns primære arena for å uttrykke seg. Derfor er det helt avgjørende at barn får tid og rom til å leke. I SFO/AKS er tiden knapp. Desto viktigere blir det å være på jakt etter tid og mulighet for barns egen lek.

Les mer >>

- Du er utenfor, lille venn!

Vi som har jobbet i SFO/AKS har sett at det gir mange fordeler å være innenfor. Men fra tiden som SFO-leder måtte jeg også forholde meg til de som stod utenfor. Skulle ønske at det ikke var en del av den viktige jobben.

Les mer >>

Skummelt, men ikke farlig

På uteplassen i skogen er det alltid noen av barna som er ivrige i de magiske klatretrærne…og de klatrer høyt og er stolte. Vi har vel alle stått og kjent på de samme følelsene vi som jobber med barn. Jeg som voksen med høydeskrekk i bagasjen står der og ser på med en klump i magen og tenker at dette er farlig.

Les mer >>

Lek ved bordet

Bordene på SFO fungerer som viktige møteplasser for tegning, forming, spill og måltider. Utvider dere bordkulturen med ideer som inviterer til å skape kan det bli et inspirerende tilskudd til et rikt lekemiljø.

Les mer >>

Hvordan barn lærer gjennom å observere andre

Barns læring skjer på mange forskjellige måter avhengig av hva de lærer og i hvilken sammenheng de er i.

Les mer >>

Binge ble skøytebane

En stk. ballbinge , SFO unger og en ivrig ansatt + brannslangen...

Les mer >>