I mai snakket jeg med en SFO-leder i en stor norsk by. Hans datter Mia avslutter nå barnehagekarrieren og de hadde vært på avslutningssamtale. Der fikk de vite at Mia er god på lek.

Så bra, tenk at Mia er best på det som er viktigst sa jeg. Absolutt svarte denne SFO-lederen men han var mest opptatt av at dette sikkert var siste gang Mia ville få anerkjennelse for de ferdighetene som kreves for å være god i lek. Er det mulig tenkte jeg, høyt.

 

Lek er en like viktig del av barnas liv, som pust er for oss voksne.

 

«Lek er en like viktig del av barnas liv, som pust er for oss voksne», sier professor Kjetil Steinsholt ved NTNU.
Vi feirer i disse dager 20 års-jubileum for at 6-åringene ankom skolegården og beriket skolemiljøet slik bare 6-åringer kan. Stortingets intensjon med dette første skoleåret skulle være at "det beste fra barnehage skulle møte det beste fra skolen".
Barnehagen leverte leken og et antall førskolelærere. Skolen bød på opplæringstradisjoner. Forskerne har i flere tiår dokumentert at nettopp leken er grunnfjellet for læring, undring, nysgjerrighet og mestring hos barn. I barnehagen hadde de kompetanse på hvordan leken kan få leve godt i en omfattende læringsarena. Men hva skjedde?
På 90-tallet var Skedsmo kommune i front med en Plan for lek med noen viktige mål som skulle sikre at 6-åringene og de eldre barna på SFO fikk bruke tid og rom til leken. Det skulle legges godt til rette for bl a rollelek, regellek og konstruksjonslek.

I mai var jeg på foreldresamtale for mine to yngste barn som er åtte og 10 år. Flotte pedagoger ga et kompetent og kvalifisert bilde av trivsel og læring i klasserommet og orienterte om detaljer vi foreldre kan bidra til å forsterke hjemme. Ordet lek ble ikke nevnt én gang. Siden vi har tre barn, har vi nå erfaring fra ca 30 foreldresamtaler. Og ingen har inneholdt ordet lek.
Så ja, sannsynligvis har SFO-lederen rett. Dette var siste gang hans datter Mia fikk evaluert sine ferdigheter innen lek.
At barn trives og har evnen til å knytte vennskap er en viktig forutsetning for all annen læring. Hvilke ansatte på din skole eller SFO har kompetanse på lek? Hvem gir foreldre og barn tilbakemelding når barn er gode på lek eller setter inn tiltak for å gi leken plass i barnets liv?
Jeg drømmer på vegne av barn i skolen og på SFO. At lek-kompetansen bør være innenfor veggene i alle landets skoler. SFO kan gjerne være hovedleverandør av denne kompetansen, styrke skolen som vennskapsarena og bidra til økt læring gjennom lek. Da vil foreldresamtalen i første klasse neste år bli et møte med både kontaktlæreren og barnveilederen i SFO. I tillegg til viktig info om lesehastighet og regneferdigheter er Mia da blitt sett i leken. «Du kan være stolt av Mia, hun er god på å skille lek fra annen aktivitet. Hun kan identifisere når ting skjer på liksom, og når det skjer på ordentlig. Leken har noen ganger skjulte regler og disse er styrt av barna selv. Mia behøver fortsatt å øve på at ingen barn alene kan bestemme hvordan et tema skal utvikles. I rollelek stilles det krav til åpenhet og fleksibilitet samt god fantasi. Dette handler også om evnen til å ta andres perspektiv. Vi ser at Mia stadig utvikler disse viktige ferdighetene».
 
Vi har gitt leken og 6 åringen mye plass i nyhetsbrevet som alle medlemmer mottar i posten i disse dager. Hvis din SFO ønsker å forsterke kompetansen og fokuset på lek og SFO som vennskapsarena kan kanskje kurset LEK & LIV i SFO være inspirerende. Les mer om kurset her.

 

 

BARN OG LEK  Margreth Olin åpner årets konferanse KVALITET I SFO 2017. Der vil hun snakke om lek læring og barndom. Hun vier mye plass til 6-åringene, vi gleder oss. Meld deg på her


 

Les også

Lekne voksne – hva er det?

Det er avgjørende for barn hvordan du velger å forholde deg til leken. De første ti årene av barnets liv skjer det meste av erfaringsinnsamlingen gjennom leken.

Les mer >>

Språkverkstedet for barn

Vi bestemte oss for å satse offensivt på spåk-stimulering. Resultatet ble blant annet språkverkstedet.

Les mer >>

Binge ble skøytebane

En stk. ballbinge , SFO unger og en ivrig ansatt + brannslangen...

Les mer >>

Hva er læring i SFO?

SFO gir barn mulighet til å utforske, lære og utvikle seg. Rammeplan for SFO gir retningslinjer for hvordan SFO skal arbeide med å fremme barns trivsel, læring og utvikling på en helhetlig måte. I denne artikkelen skal vi se nærmere på hvordan SFO, gjennom føringene i nasjonal rammeplan, jobber for å skape et inkluderende, stimulerende og utviklende miljø for barna.

Les mer >>

Ja, til et lekende liv

Hvor synes du det var spennende å leke som barn? Kanskje var det i fjæra, i skogen eller under trappa? Kanskje var det i hagen, under treet eller oppi treet? Barn er skapt for bevegelse og er opptatt av å utfordre verden rundt seg.

Les mer >>

Papp i SFO skaper kreativitet og uforskertrang

Lek i papperiet er mer enn en aktivitet eller en underholdende ting å holde på med. Det er alvor. For fremtiden.

Les mer >>

2+2=SFO

Dere har vært med på noen måneder med innkjøring på din SFO igjen. For 60 000 seksåringer. Og dette gjentar seg årlig. Bli med på noen tanker rundt din jobb i SFO og hva din innsats betyr for de yngste skolebarna.

Les mer >>

SFO mot 2020 - Læring i SFO

Jeg har jobbet i og med SFO i snart 30 år. Det har satt sine spor – jeg er strålende fornøyd med livet nær krysselisten og perlebrettene. Men noen ganger leser og hører jeg saker som får meg til å hoppe i været og noen ganger brøle i frustrasjon.

Les mer >>

Skummelt, men ikke farlig

På uteplassen i skogen er det alltid noen av barna som er ivrige i de magiske klatretrærne…og de klatrer høyt og er stolte. Vi har vel alle stått og kjent på de samme følelsene vi som jobber med barn. Jeg som voksen med høydeskrekk i bagasjen står der og ser på med en klump i magen og tenker at dette er farlig.

Les mer >>