I fjor flyttet elever og ansatte inn i en helt ny skole. Se denne filmen som viser hvordan nye Levre Skole har ivaretatt SFO i de nye lokalene.

Bli med oss inn på et besøk hos "nye Levre SFO". Inspirasjon og gode råd til dere som skal bygge nytt eller ønsker å få gode tips til hvordan SFO+undervisningsdel=SKOLE. 

Gode lokaler gir helhet og sammenheng i hverdagen. 

I fjor fikk Nettverket! for SFO en epost fra basekoordintaorene ved Levre SFO. Jeg var så heldig å møte disse driftige lederne på et frokostseminar i Bærum. De skulle snart flytte inn i en helt ny skole etter lang tid i brakker. Etter innflytting sendte de følgende melding: 

På forkostmøtet fortalte vi deg om at vi gjerne skulle hatt besøk av Nettverket! for SFO, men at vi var i midlertidige lokaler og hadde i bunn og grunn heller lyst å vise fram vår nye skole når den tid kom! Nå er vi altså her, i splitter nytt skolebygg, selv om koronaen slo til.

På frokostmøtet fortalte du oss noe vi ikke har glemt... "Stå på kravene, dere må delta aktivt i planleggingen for å forme SFO slik dere vil ha det!" Og jammen gjorde vi ikke det. 

Vi trappet opp dagen etter til våre ledere, og la fram alle tanker, ideer og ønsker. Vi diskuterte i flere runder. På ett tidspunkt skjedde det noe som jeg aldri har opplevd som barneveileder eller som koordinator. Vi ble hørt! Midt i koronaen jobbet vi intenst hjemmefra med å få alt ned på papir. Det ble tatt videre til vår fantastiske rektor, og vi fant gode løsninger sammen.

Plutselig kom vi på at vi må også takke deg! Det var jo dine ord som gjorde at vi ikke satt i baksetet på planleggingen.

Vi fikk ønsker oppfylt når det gjaldt møblering, sambruk, møte struktur og arbeidstider. Vi lagde det kuleste kursprogrammet, fikk løftet det faglige hos alle ansatte uansett utdanning. Vi stod hardt på kravene på hvordan VI ønsket at vår og barnas hverdag skulle være, både med og uten smittevern i tankene.

Idag står vi her og tenker: "Fy så deilig med en helt ny skole, etter våre behov!"

Jeanette Gotvassli
Basekoordinator Levre SFO

 

Les også

UDIR med digital fagdag om rammeplanen for SFO

Utdanningsdirektoratet inviterer til egen fagdag/konferanse om ny nasjonal rammeplan for SFO/AKS. Dagen er gratis og vi anbefaler alle å få med seg denne live eller i opptak.

Les mer >>

Årsplan i SFO – grunnlag for handling

Rammeplanen for SFO beskriver at den enkelte SFO skal utarbeide en årsplan eller en tilsvarende plan. En plan er en nøyaktig beskrivelse av framgangsmåten for å nå et fastsatt mål eller oppnå et ønsket resultat. En plan er dermed et grunnlag for handling.

Les mer >>

Nasjonal evaluering av SFO 2018

Nettverket! for SFO deltok for et par uker siden på Informasjons- og innspillsmøte i regi av Utdanningsdirektoratet i forkant av den nasjonale kartleggingen av tilstanden til SFO-tilbudet.

Les mer >>

Husk høringsfrist 16.mars!

Før jul ble forslag til nye rammeplan for SFO lagt ut på høring. Håper dere vil lese utkastet og svare på høringen. Den har 12 spørsmål. Dere trenger ikke svare på alle spørsmålene. Bruk gjerne fritekstfeltet for å utdype synspunkter eller innspill.

Les mer >>

SFO mot 2020 - Urettferdighet & pris

SFO durer på – med stadig bedre løsninger på oppdraget sitt – å legge til rette for lek, kultur- og fritidsaktiviteter i kombinasjon med den omsorgen barnet trenger. Men stadig flere kommuner bringer et nytt moment på banen – såkalte «læringsstøttende aktiviteter».

Les mer >>

Inspirasjon og innsikt – en samtale med Ivar Haug om lek, mestring og SFOs fremtid

Ivar Haug, mannen bak Nettverket! for SFO, har viet sitt yrkesliv til å styrke SFO som en arena for lek, fellesskap og utvikling. I denne samtalen deler han sin unike kunnskap om barneveiledning, lysglimtjakt og hvordan vi kan skape de beste rammene for barns beste i SFO/AKS. Samtalen er full av historier, refleksjoner og praktiske verktøy som vil inspirere deg i din rolle – enten du er leder eller barneveileder.

Les mer >>

Ansvar rundt stengetid

Noen ganger blir barn hentet for sent i SFO. Tydelige avtaler med foreldre kan løse noe av dette.

Les mer >>

Hvilke kommuner har kvalitetsplaner for SFO?

Nettverket! for SFO deltar i arbeidsgruppen nedsatt av UDIR som skal gjøre en nasjonal evaluering av SFO. Denne evalueringen vil danne grunnlaget for en ny stortingsmelding om SFO. Derfor samler vi nå en oversikt over hvilke kommuner som har en kvalitetsplan eller rammeplan for SFO.

Les mer >>

Hilsen fra Guri Melby

Guri Melby er Kunnskaps- og integreringsminister. Hun vil sende en hilsen til alle dere som jobber i SFO/AKS.

Les mer >>